Bezpłatna wiedza prawna

Jak zarejestrować spółkę w rejestrze KRS?

Sprawdź w jaki sposób zarejestrować spółkę w rejestrze KRS

Chcąc prowadzić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jesteś zobowiązany do jej zarejestrowania w KRS, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Od 1.07.2021, gdy w życie weszła nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wszelkie wnioski do rejestru przedsiębiorców kierowane są drogą online, dlatego wniosek o rejestrację spółki z o.o. w KRS należy złożyć przez internet poprzez system PRS (Portal Rejestrów Sądowych). Oznacza to, że musisz posiadać konto w systemie PRS oraz dysponować podpisem zaufanym, elektronicznym, kwalifikowanym lub – jeżeli nie chcesz samodzielnie zmagać się z formalnościami – powierzyć to zadanie kancelarii prawnej. Dowiedz się, jak zarejestrować spółkę z o.o. w KRS, ile trwa i kosztuje procedura oraz jak przeprowadzić ją krok po kroku!

Zakładasz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Dowiedz się, jak przebiega jej rejestracja w KRS krok po kroku!

Na początku warto podkreślić, że w wyniku wspomnianej nowelizacji złożenie papierowego wniosku nie wywołuje skutków prawnych, nie zostanie on rozpatrzony przez sąd rejestrowy, a dokumenty podlegają zwrotowi. Jedyną opcją jest zatem zrobienie tego przez internet. W zależności od formy założenia spółki, możesz skorzystać z Portalu Rejestrów Sądowych – jeżeli zakładałeś spółkę u notariusza lub systemu S-24 – jeśli to w nim została założona Twoja spółka.

Rejestracja spółki w KRS w pierwszym przypadku wymaga:

  1. założenia konta użytkownika w Portalu Rejestrów Sądowych – logowanie będzie odbywać się poprzez podanie loginu  i hasła,
  2. zalogowania się na założone konto, 
  3. wybrania właściwej formy prawnej podmiotu – w tym przypadku spółki z o.o. i wypełnienia wniosku o rejestrację. Co ważne, system na bieżąco monitoruje wprowadzane zmiany i jeśli wykryje błędy, Twój wniosek zostanie zablokowany. 

Jeśli masz wątpliwości i obawiasz się, że samodzielnie nie poradzisz sobie z tym zadaniem, z chęcią zrobimy to za Ciebie. W naszej kancelarii specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze prawnej firm, a jedną z naszych usług jest właśnie rejestracja spółek w KRS.

W przypadku zakładania spółki w systemie S-24 rejestracja nie wymaga logowania się do Portalu Rejestrów Sądowych – cała procedura odbywa się zatem w jednym miejscu.

Rejestracja spółki w KRS – co zawiera wniosek?

W KRS rejestracja spółki odbywa się na podstawie złożonego wniosku, w którym zawarte są następujące dane:

  • nazwa spółki i adres jej siedziby,
  • przedmiot prowadzonej działalności,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • informacja, czy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział,
  • dane członków zarządu – imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i adresy elektroniczne do doręczeń dokumentów,
  • informacja, czy wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne,
  • czas trwania spółki i sposób jej reprezentowania.

Wniosek o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym może przygotować każda osoba mająca konto w na Portalu Rejestrów Sądowych lub w systemie S-24. Podpisać może go jedynie zarząd (wszyscy jego członkowie) lub powołany przez nich pełnomocnik. Nasza kancelaria ma doświadczenie w występowaniu w roli pełnomocnika zarządu spółek, dlatego możesz powierzyć nam rejestrację swojej działalności.

Rejestracja spółki w KRS – dokumenty, które należy dołączyć

Zarówno w Portalu Rejestrów Sądowych, jak i w systemie S-24 należy dołączyć wymagane załączniki. Są to:

  • oświadczenie członków zarządu o wniesieniu do spółki wkładów w całości przez wszystkich wspólników,
  • lista wspólników wraz z liczbą i wartością udziałów każdego z nich podpisana przez wszystkich członków zarządu,
  • lista osób uprawnionych do powołania zarządu,
  • oświadczenie o statusie cudzoziemca,
  • jeżeli nie wynika to z umowy spółki – dokument dotyczący powołania członków organów spółki wraz z oświadczeniem członków zarządu o wyrażeniu na to zgody,
  • umowę spółki lub wskazanie jej notarialnego numeru CREWAN,
  • dowód uiszczenia opłaty sądowej (lub opłacenie wniosku online poprzez dedykowaną bramkę płatniczą),
  • pełnomocnictwo wraz z dowodem opłaty za nie – jeżeli wniosek będzie składany przez pełnomocnika.

Załączniki należy dodawać w osobnych plikach. Nie wszystkie będą wymagane, zależy to od sposobu zakładania spółki – jeśli robiłeś to u notariusza, w przypadku niektórych wystarczy podać identyfikator aktu notarialnego w Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. System S-24 z kolei automatycznie załącza umowę oraz listę wspólników.

O czym należy pamiętać podczas składania załączników?

Aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostaną złożone poprawnie, pamiętaj, aby przed dołączeniem załączników elektronicznych dokonać ich podpisania lub poświadczenia podpisem kwalifikowanym, zaufanym lub za pomocą e-dowodu. Jeżeli dokumenty są w formie papierowej, należy je wydrukować, podpisać, zeskanować i przed załączeniem podpisać podpisem elektronicznym. Brak wymaganych załączników wiąże się z odesłaniem wniosku przez sąd bez wezwania do uzupełnienia załączników – całą procedurę należy wtedy rozpoczynać od nowa. Chcesz uniknąć komplikacji i maksymalnie skrócić czas rejestracji spółki z o.o. w KRS? Skorzystaj z pomocy pełnomocnika i zyskaj pewność prawidłowego wypełnienia wszystkich formalności.

Ile wynosi opłata za rejestrację spółki w KRS?

Rejestracja spółki w KRS wymaga uiszczenia stosownych opłat – zarówno w Portalu Rejestrów Sądowych, jak i w systemie S-24 dokonujesz ich przelewem elektronicznym ze swojego konta bankowego, płacisz karta kredytową, płatniczą lub tak zwanym BLIK-iem. Nieuiszczenie opłat wiąże się ze zwrotem wniosku – jeżeli zapłacisz w ciągu 7 dni od otrzymania zwrotu, procedura zostanie wznowiona. Koszt rejestracji spółki w KRS zależy od sposobu jej założenia.

Umowa zawierana u notariusza Umowa zawarta w systemie S-24
Opłata sądowa za wpis500,00 zł250,00 zł
Opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym100,00 zł100,00 zł
Opłata skarbowa za pełnomocnictwo 17,00 zł17,00 zł

Ile trwa rejestracja spółki KRS?

Sama procedura rejestracji opisana powyżej może wydawać się skomplikowana i czasochłonna, jednak dla doświadczonego pełnomocnika stanowi ona codzienność, więc jej zrealizowanie nie potrwa długo. Pamiętaj, że korzystając z usług radcy prawnego, możesz liczyć na kompleksową obsługę obejmującą nie tylko złożenie wniosku, lecz także przygotowanie niezbędnych dokumentów w formie załączników oraz prowadzenie korespondencji z sądem. 

Sąd ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku o rejestrację spółki w KRS. Czas ten skraca się do 1 dnia, jeśli spółka zakładana była w systemie S-24. Każdorazowe wezwanie do uzupełnienia braków wydłuża ostateczny czas trwania rejestracji, dlatego tak ważne jest, aby już za pierwszym razem złożyć prawidłowo wypełnione dokumenty. Chętnie Ci w tym pomożemy! Z naszej praktyki wynika, że na odpowiedź sądu trzeba czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. 

Co w przypadku, gdy Twój wniosek został zwrócony?

Decyzja o braku wpisu do rejestru to nieczęsta sytuacja, jednak może się zdarzyć – wtedy przysługuje Ci prawo do wniesienia wniosku ponownie w przypadku zwrotu lub do złożenia środka zaskarżenia. Nie uzyskałeś zgody na rejestrację w KRS? Nasza kancelaria zweryfikuje, dlaczego tak się stało i pomoże Ci wyeliminować przyczyny nieuzyskania wpisu. Zdarza się tak zazwyczaj wtedy, gdy wniosek zawiera błędy, nie zostały do niego załączone wymagane dokumenty, pojawiły się nieprawidłowości w załącznikach lub nie uiszczono opłaty. Jeżeli obawiasz się, że wskutek błędów w formalnościach proces rejestracji Twojej spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym się przedłuży, powierz to zadanie doświadczonemu pełnomocnikowi.

Jak zarejestrować spółkę z o.o. w KRS z pomocą naszej kancelarii? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

Wystarczy, że zgłosisz się do nas, a my przejmiemy od Ciebie obowiązek rejestracji spółki w KRS – zajmiemy się wszystkimi formalnościami i zadbamy o to, aby wszelkie dokumenty zostały wypełnione i dostarczone w odpowiednim terminie. Przeprowadzimy Cię przez tę procedurę sprawnie i z ograniczeniem Twojego zaangażowania do minimum. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jakie to proste!

BLOG KANCELARII

Zobacz również

E-mail:
kancelaria@cmm-kp.pl