Bezpłatna wiedza prawna

Legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce – kompletny poradnik

Legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce – kompletny poradnik

Legalizacja pobytu cudzoziemców jest procesem, który ma na celu umożliwienie osobom bez polskiego obywatelstwa przebywanie na terenie naszego kraju zgodnie z prawem. Procedury legislacyjne mogą się różnić w zależności od celu przyjazdu oraz jego planowanej długości. Warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby cała operacja zakończyła się pomyślnie.

Jak wygląda legalizacja pobytu cudzoziemca?

Legalizacja pobytu jest wymagana, jeśli cudzoziemiec pochodzi z państwa spoza Unii Europejskiej. Osoby z UE także muszą zalegalizować pobyt, jeśli trwa on dłużej niż 3 miesiące. Członkowie wspólnoty nie potrzebują pozwolenia na pobyt, o ile nie zamierzają przebywać w Polsce dłużej niż trzy miesiące. Po upływie tego terminu również oni są zobowiązani do zarejestrowania się. Osoby spoza krajów UE mogą wjechać na podstawie wizy i dopiero potem starać się o pobyt czasowy.

Niektóre firmy, które decydują się na zatrudnienie cudzoziemców, sięgają po wsparcie prawne, dzięki któremu przejście przez wszystkie procedury formalne staje się prostsze, a szansa na uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest większa.

Legalizacja pobytu krok po kroku

Aby zalegalizować swój pobyt w kraju, należy:

  • określić cel pobytu – różne kategorie pobytu obejmują różne cele. Mogą one dotyczyć podjęcia pracy, dołączenia do członka rodziny, rozpoczęcia nauki bądź prowadzenia działalności gospodarczej;
  • złożyć stosowny wniosek – po ustaleniu celu pobytu, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o pobyt stały lub czasowy. Potrzebne będą dokumenty, które potwierdzą cel pobytu;
  • zadbać o komplet dokumentów – brak choćby jednego dokumentu może skutkować odrzuceniem wniosku. Dlatego kompleksowa obsługa cudzoziemców pod kątem prawnym obejmuje wsparcie na każdym etapie procesu legalizacji pobytu;
  • uiścić opłaty – koszt opłaty administracyjnej jest zależny od rodzaju zezwolenia;
  • poczekać na decyzję urzędu – zazwyczaj na decyzję czeka się od kilku tygodni do paru miesięcy.

UWAGA: Od 12 marca 2022 roku w Polsce obowiązuje ustawa dotycząca obywateli Ukrainy. Na jej mocy każdy obywatel tego kraju może przebywać legalnie na terenie naszego kraju do 30 września 2025 roku, jeśli przekroczył granicę po 24 lutego 2022 roku. Jest to związane z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Na uproszczonych zasadach w Polsce mogą przebywać także obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji i Mołdawii.

Jak zalegalizować pracę cudzoziemców?

Aby pracodawca mógł rozpocząć proces legalizacji cudzoziemca, powinien dopełnić następujących obowiązków:

  • upewnij się, że cudzoziemiec posiada ważne dokumenty, które uprawniają go do pobytu w kraju – jeszcze przed powierzeniem obcokrajowcowi pracy, sprawdź, czy ma on ważne dokumenty. Następnie skseruj je i przechowuj przez cały okres jego zatrudnienia. Może być to ważna wiza krajowa, wiza Schengen bądź zezwolenie pobytowe;
  • sprawdź, czy zezwolenie cudzoziemca na pobyt upoważnia go do podejmowania pracy w Polsce – nie każde pozwolenie na pobyt jest równoznaczne z pozwoleniem na pracę. Przykładowo, wiza turystyczna czy tranzytowa nie jest tego typu dokumentem;
  • podpisz umowę – konieczne jest zawarcie z cudzoziemcem umowy pisemnej. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców może skutkować sankcjami finansowymi dla pracodawcy.

Wsparcie prawne dla cudzoziemców

Legalizacja pobytu i pracy nie jest łatwym procesem. Z tego powodu można wziąć pod uwagę skorzystanie z doradztwa prawnego. Dzięki temu zyskuje się następujące korzyści:

  • profesjonalne doradztwo;
  • bycie reprezentowanym przed urzędem;
  • pomoc w uzyskaniu zezwoleń;
  • kontrolę nad kompletowaniem dokumentów;
  • oszczędność czasu i ryzyka związanego z możliwym popełnieniem błędów.

Korzystanie z pomocy fachowców to także mniejszy stres dla samych pracowników, ponieważ Ci mają świadomość tego, że ich sprawą zajmują się specjaliści. Dzięki temu mogą w pełni skupić się na przeprowadzce.

Legalizacja pobytu – Wrocław

Wrocław jest jednym z miast, w których firmy chętnie zatrudniają cudzoziemców. Ze wsparciem prawnym załatwienie wszystkich aspektów formalnych przebiega sprawnie. Jeśli prowadzisz działalność i uważasz, że nasza pomoc Ci się przyda, zapraszamy do kontaktu!

BLOG KANCELARII

Zobacz również

E-mail:
kancelaria@cmm-kp.pl