Bezpłatna wiedza prawna

Jak założyć spółkę z o.o. przez internet?

Zobacz, w jaki sposób założyć spółkę z o.o. online

Choć jeszcze do niedawna zasadą było zakładanie spółek u notariusza, od 1 stycznia 2012 roku  można zrobić to drogą online – w tym celu powstał dedykowany, internetowy system S-24 mający za zadanie uprościć całą procedurę, skrócić czas jej trwania oraz ułatwić wspólnikom założenie spółki bez konieczności wizytowania kancelarii notarialnej, a nawet spotykania się w celu podpisania umowy! To rewolucyjne rozwiązanie, z którego skorzystasz i Ty. Chcesz dowiedzieć się, jak założyć spółkę z o.o. przez internet? Czytaj dalej, a poznasz sposób postępowania krok po kroku.

Zakładanie spółki z o.o. przez internet – oto co musisz wiedzieć!

Aby móc skorzystać z możliwości, jaką jest zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością online, musisz utworzyć konto na portalu S-24. Zostaniesz poproszony o podanie loginu (będzie nim adres e-mail) oraz hasła. Czynność tą muszą wykonać wszyscy wspólnicy, a utworzone konto zostanie zweryfikowane profilem zaufanym (jeśli jeszcze go nie masz, koniecznie go załóż – najszybciej zrobisz to poprzez bankowość elektroniczną, możesz też skorzystać z pośrednictwa Urzędu Gminy, ZUS-u lub Urzędu Skarbowego). Gdy już Twoje konto w systemie S-24 będzie gotowe, założenie spółki z o.o. przez internet to kwestia zaledwie kilku kroków:

  1. stworzenie umowy spółki,
  2. stworzenie dokumentów uzupełniających,
  3. dokonanie opłaty,
  4. złożenie wniosku do sądu o założenie spółki,
  5. oczekiwanie na odpowiedź sądu.

Co prawda wszystkie te czynności wykonasz samodzielnie, jednak dla osób niedoświadczonych i spotykających się z tą procedurą po raz pierwszy realizacja niezbędnych formalności może okazać się skomplikowana. Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz mieć pewność, że wszystkie kroki zostaną przeprowadzone sprawnie, szybko i bez przeszkód, skorzystaj ze wsparcia radcy prawnego – w kancelarii CMM zakładanie spółki z o.o. online to niemal codzienność. 

Zakładanie spółki z o.o. online w systemie S-24 krok po kroku

Mając konto w systemie S-24, przejdź do tworzenia dokumentów niezbędnych do finalizacji procedury – w portalu masz dostęp do szablonu umowy, którego wypełnienie jest niezwykle proste. Musisz podać takie dane, jak: nazwa i siedziba firmy, kody PKD zgodne z prowadzoną działalnością, określić zarząd i wkłady wnoszone przez wspólników do spółki. Tak wygenerowana umowa jest podpisywana przez wspólników online – wszyscy muszą zatem mieć dostęp do profilu zaufanego oraz posiadać konto w systemie S-24.

W systemie możesz też stworzyć dokumenty inne niż umowa spółki, takie jak lista wspólników, oświadczenie o pokryciu kapitału, oświadczenie o udzieleniu pełnomocnictwa dla kancelarii – z tego ostatniego skorzystaj, jeśli chcesz, aby Twoją spółkę reprezentował radca prawny lub adwokat. Obecnie funkcjonujący system s24 nie posiada szablonów niektórych innych dokumentów (oświadczenie o statusie cudzoziemca, pełnomocnictwo procesowe, zgody członków zarządu, lista osób uprawnionych do powołania zarządu). Nie zapomnij dodać ich jako osobnych, podpisanych elektronicznie plików. Możesz przy tym skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Wybierając to rozwiązanie, oddajesz formalności prawne w ręce profesjonalistów i zyskujesz pewność, że wszelkie podejmowane decyzje będą zgodne z dobrym interesem firmy. 

Gdy już umowa spółki i wszystkie dokumenty dodatkowe są gotowe, system prowadzi Cię do kolejnego kroku, jakim jest tworzenie wniosku do sądu o rejestrację spółki. Zawiera on podstawowe dane i załączniki obligatoryjne – w takiej formie jest gotowy do podpisania, opłacenia i wysłania do sądu. Zastanawiasz się, ile kosztuje rejestracja spółki z o.o. przez internet? Za procedurę zapłacisz kartą, blikiem lub przelewem tradycyjnym, a koszt wynosi 350 zł – trzeba doliczyć do niego prowizję za dokonanie transakcji. Wniosek w sądzie uzyskuje numer sprawy (sygnaturę akt) i w ciągu jednej doby powinien zostać rozpatrzony. W praktyce może to potrwać nieco dłużej np. 2-3 dni. Zarówno postanowienie o utworzeniu spółki, jak i dalsza korespondencja z sądem odbywają się poprzez system S-24. Twoja spółka dostaje numer NIP, numer KRS, a po kilku dniach REGON. Od momentu złożenia wniosku do sądu w 24 godziny zyskuje osobowość prawną i może funkcjonować w obrocie gospodarczym. 

Ile trwa założenie spółki z o.o. online w praktyce? 

To proste i szybkie przedsięwzięcie, które doświadczonym profesjonalistom zajmuje nie więcej niż kilkadziesiąt minut. Osobom robiącym to po raz pierwszy może zabrać to nieco więcej czasu. Obawiasz się, że sam nie poradzisz sobie z tym zadaniem? Nasza kancelaria z chęcią Ci w tym pomoże – z nami zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością online potrwa zaledwie chwilę! Pamiętaj, że każda spółka musi zostać zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Beneficjentów – jest to obligatoryjne, a za niedopełnienie tej formalności grożą kary. Również to nasza kancelaria zrobi za Ciebie.

Zakładanie sp. z o.o. przez internet – dlaczego warto?

Skoro już wiesz, jak założyć spółkę z o.o. przez internet, poznaj powody, dla których warto rozważyć to rozwiązanie jako alternatywę dla wizyty u notariusza. Do najważniejszych zalet z pewnością trzeba zaliczyć:

  • czas – założenie spółki z o.o. online obejmuje kilkadziesiąt minut potrzebnych na wypełnienie niezbędnych formalności i oczekiwanie na postanowienie sądu – możesz otrzymać je nawet w ciągu jednego dnia roboczego;
  • nieskomplikowane formalności – system S-24 powstał z myślą o przedsiębiorcach chcących szybko założyć spółkę, dlatego wszelkie formalności zostały ograniczone do minimum, aby ułatwić to zadanie nawet niedoświadczonym osobom;
  • niskie koszty – to zaledwie 350 zł, więc taka forma jest znacznie tańsza niż alternatywa, jaką jest zakładanie spółki u notariusza;
  • podpisywanie dokumentów bez wychodzenia z domu i bez fizycznego kontaktu ze wspólnikami – możesz utworzyć spółkę z osobami przebywającymi w innym mieście, w odległych zakątkach kraju, a nawet za granicą;
  • możliwość dokonywania zmian w spółce za pośrednictwem systemu S-24 – spółka z o.o. założona przez internet pozostaje w systemie, a Ty oraz Twoi wspólnicy macie do niej dostęp i możecie udostępniać go innym. Wszystkie modyfikacje z nią związane mogą być wprowadzane online, co stanowi kolosalne ułatwienie w prowadzeniu firmy.

Spółka z o.o. – założenie przez internet to trafne rozwiązanie dla każdego?

Wiesz już, jak założyć spółkę z o.o. przez internet krok po kroku i znasz kluczowe zalety tej procedury. Czy jednak ma ona jakieś wady? Okazuje się, że może stać się nią uproszczona forma szablonowych dokumentów dostępnych w systemie S-24. Nie pozwalają one na tworzenie dodatkowych postanowień czy uwzględnienie w umowie wkładów niepieniężnych. Jeśli potrzebujesz dokumentów nieszablonowych, musisz przygotować je samodzielnie lub zlecić to zadanie radcy prawnemu, następnie są one podpisywane profilem zaufanym – tak jak umowa spółki w systemie S24. Konieczność posiadania profilu zaufanego jest też przeszkodą uniemożliwiającą założenie spółki z o.o. online obcokrajowcom.

Zastanawiasz się, jak założyć spółkę z o.o. – przez internet czy u notariusza? Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych różnic.

Zakładanie spółki z o.o. onlineZakładanie spółki z o.o. u notariusza
Czas trwanianawet 24 godziny około 1-2  tygodni
Koszty 350,00 złZależnie od kapitału zakładowego spółki, przy minimalnym kapitale (5000 zł) wynagrodzenie notariusza: do 500 zł, opłata za złożenie wniosku: 600 zł
Zaletyszybkość, brak konieczności wychodzenia z domu i fizycznego kontaktu ze wspólnikami, brak wizyt u notariusza, dostęp do szablonów niezbędnych dokumentów,dalsza obsługa spółki oraz korespondencja z sądem za pośrednictwem systemu online konieczność samodzielnego złożenia deklaracji PCCmożliwość umieszczania w umowie spółki dowolnych zapisów (ograniczeniem są jedynie obowiązujące limity prawne),możliwość wniesienia praw majątkowych innych niż gotówka,tworzenie umowy uwzględniającej regulacje dotyczące pierwszeństwa nadawania udziałów, kwestii likwidacji oraz zgód korporacyjnych,automatycznie opłacany podatek PCC od założenia spółki

Ciekawą propozycją może okazać się połączenie tych dwóch rozwiązań: szybkie założenie spółki z o.o. przez internet w systemie S24, a następnie – już po jej utworzeniu – modyfikacja umowy zgodnie z indywidualnymi potrzebami u notariusza.

Jak założyć spółkę z o.o. online z naszą kancelarią? Sprawdź, jakie to proste!

Nasza kancelaria świadczy usługi z zakresu kompleksowej obsługi prawnej spółek – w zakres udzielanego wsparcia wchodzi również pomoc w ich zakładaniu wybraną drogą: online lub notarialnie. Zgłoś się do nas, a doradzimy Ci rozwiązanie najlepsze w Twojej sytuacji i przeprowadzimy Cię przez procedurę, jakiej wymaga zakładanie spółki z o.o. online

BLOG KANCELARII

Zobacz również

E-mail:
kancelaria@cmm-kp.pl