Bezpłatna wiedza prawna

Powstanie spółki z o.o. przez przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, która prężnie się rozwija i przynosi zyski? Nic dziwnego, że rozważasz przekształcenie jej formy prawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W niektórych sytuacjach jest to korzystne rozwiązanie pozwalające kontynuować rozwój firmy w szerszym zakresie bez konieczności likwidacji działalności i z zachowaniem dotychczasowych praw i obowiązków. Choć jest to dość nietypowy rodzaj przekształcenia – większość procesów przekształcenia dotyczy spółek prawa handlowego  – istnieją przypadki, gdy polecamy tę opcję naszym klientom. Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące tego tematu, dowiedz się, jak zmienić firmę jednoosobową w spółkę i kiedy zmiana jednoosobowej działalności na spółkę z o.o. to dobry wybór!

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. – na czym polega ta procedura?

Chcąc zmienić formę prawną prowadzenia firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, należy postępować zgodnie ze schematem przekształcenia. Obejmuje on kilka kroków:

  1. Przygotowanie planu przekształcenia – musi on mieć formę aktu notarialnego i uwzględniać załączniki w postaci sprawozdania finansowego z miesiąca poprzedzającego sporządzenie planu oraz wycenę składników majątku.
  2. Weryfikacja planu przekształcenia przez biegłego rewidenta – jest on powoływany przez sąd na Twój wniosek – zazwyczaj trwa to nie dłużej niż miesiąc, a badanie przeprowadza się nie później niż 2 miesiące od wyznaczenia biegłego rewidenta. Jeśli chcesz nieco przyspieszyć tę procedurę, możesz we wniosku wskazać rewidenta, z którym ustalisz koszt i termin badania – nasza kancelaria współpracuje z doświadczonymi specjalistami mającymi doświadczenie w tego typu sprawach.
  3. Stworzenie oświadczenia o przekształceniu – powinno ono zawierać typ spółki, w którą zamierzasz się przekształcić (w tym przypadku będzie to spółka z o.o.), wysokość kapitału zakładowego (przy spółce z o.o. minimalny wkład to 5.000 zł), dane członków zarządu.
  4. Powołanie członków zarządu zawiązywanej spółki.
  5. Stworzenie umowy spółki i rejestracja podmiotu w KRS.
  6. Wpis do CRBR.

Planujesz przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i obawiasz się, że nie sprostasz wymogom formalnym? Zgłoś się do nas! W naszej kancelarii otrzymasz kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe, doradztwo merytoryczne i pomoc w realizacji całej procedury. Stworzymy dla Ciebie plan przekształcenia i umowę spółki, wskażemy biegłego rewidenta oraz wesprzemy Twój dział księgowy w kompletowaniu niezbędnych dokumentów do sporządzenia sprawozdania finansowego.

Czy warto przekształcić jednoosobową działalność w spółkę? Dowiedz się, kiedy jest to trafne rozwiązanie!

Skoro wiesz już, jak przekształcić firmę jednoosobową w spółkę z o.o., warto sprecyzować sytuacje, w których nasza kancelaria poleca to rozwiązanie. Pamiętaj, że w ramach współpracy oferujemy rzetelne doradztwo, w trakcie którego oszacujemy korzyści płynące z przekształcenia i zweryfikujemy, czy to trafna opcja w Twoim przypadku. Decydując się na zmianę JDG w spółkę z o.o., zyskujesz możliwość:

  • zachowania ciągłości zawartych dotychczas umów, a także ważność zezwoleń i koncesji przyznanych firmie prowadzonej jako JDG,
  • dalszego korzystania z kont w mediach społecznościowych i na portalach handlowych,
  • kontynuowania zaciągniętych zobowiązań finansowych – kredytów, pożyczek, leasingów,
  • utrzymania dotychczasowych pracowników bez konieczności zmiany ich umów i ryzyka ich utraty.

Rozwój jednoosobowej działalności gospodarczej – jakie opcje masz do wyboru?

Istnieją sytuacje, w których prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej staje się niewystarczające z uwagi na prężnie rozwijający się biznes lub zmieniające się realia prawno-podatkowe. Jeśli Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza ewoluuje i przynosi zyski, możesz dokonać zmiany w formie prawnej jej prowadzenia. Wśród polecanych alternatyw znajduje się między innymi:

  • założenie nowej spółki z o.o. i sprzedaż aktywów firmy,
  • założenie spółki z okresem przejściowym – wtedy jednocześnie prowadzisz dotychczasową JDG i stopniowo ją wygaszasz, inwestując w rozwój spółki,
  • przekształcenie działalności w spółkę – z jednej strony najbardziej czasochłonne, skomplikowane i kosztowne, ale nieraz najkorzystniejsze rozwiązanie.

Zastanawiasz się, czy warto przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie zalet i wad tego rozwiązania – pomoże Ci ono podjąć decyzję i oszacować zasadność zmiany formy prawnej Twojej firmy.

ZaletyWady
Sukcesja generalna praw i obowiązków – wszystkie prawa i zobowiązania jednoosobowej działalności gospodarczej stają się własnością spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.Zmiana jednoosobowej działalności na spółkę to proces kosztowny, czasochłonny i wymagający zaangażowania – niezbędne jest skompletowanie dokumentacji księgowej i przeprowadzenie wyceny majątku, a także sporządzenie planu przekształcenia i uzyskanie pozytywnej opinii biegłego rewidenta.
Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. pozwala na zachowanie pewnych elementów własności niematerialnej, których zgodnie z prawem nie można przekazać nowo utworzonej spółce – są to na przykład konta w mediach społecznościowych czy na platformach handlowych.Przez 2 lata od momentu przekształcenia nie można skorzystać z obniżonego podatku dochodowego CIT ani estońskiego CIT.
Ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki do wniesionego wkładu – jako wspólnik spółki z o.o. nie odpowiadasz za jej ewentualne długi prywatnym majątkiem.
Utrzymanie wiarygodności w oczach wierzycieli – przekształcenie działalności w spółkę to sposób na zachowanie pozytywnej historii kredytowej i możliwość kontynuowania dotychczasowych kredytów na tych samych warunkach.
Możliwość uniknięcia obowiązku płacenia ZUS, jeśli spółka z o.o. po przekształceniu będzie miała co najmniej dwóch wspólników.

Nawiązując współpracę z naszą kancelarią, możesz liczyć na kompleksowe wsparcie w procesie przekształcania – zajmiemy się nie tylko niezbędnymi formalnościami i przygotowaniem dokumentacji. Doradzimy Ci najkorzystniejsze rozwiązania, w tym te dotyczące przesunięć majątkowych. 

FAQ: Powstanie spółki z o.o. przez przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej
Najczęściej zadawane pytania

Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.?

Na początku należy zweryfikować, czy to rozwiązanie jest korzystne dla Ciebie jako przedsiębiorcy – jeśli tak, konieczne jest stworzenie planu przekształcenia, przygotowanie sprawozdania finansowego, złożenie wniosku do sądu oraz uzyskanie pozytywnej oceny biegłego rewidenta. Niezbędna jest też umowa spółki i wskazanie członków zarządu. Ta procedura wydaje Ci się skomplikowana i nie wiesz, czy powinieneś dokonać przekształcenia swojej firmy? Nasza kancelaria pomoże Ci podjąć decyzję i dopełnić wymaganych formalności.

Ile kosztuje przekształcenie JDG w spółkę?

Ostateczny koszt, z jakim musisz się liczyć, planując przekształcenie działalności w spółkę z o.o. zależy od wielkości jednoosobowej działalności gospodarczej – im większa firma, tym więcej czasu, zaangażowania i kosztów wygeneruje ta procedura. Wniosek do sądu wymaga wniesienia opłaty w wysokości 300 zł, samo badanie może kosztować kilka / kilkanaście  tysięcy złotych (zależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa), do tego należy doliczyć koszty związane z obsługą prawną.

Czy można przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o. przez internet?

Procedura wymaga stawiennictwa u notariusza, kontaktu z biegłym rewidentem i – jeśli uznasz to za potrzebne – współpracy z przedstawicielem kancelarii prawnej, dlatego nie jest możliwe przeprowadzenie jej przez internet. W szczególnych przypadkach można skorzystać z pomocy pełnomocnika.

Co z zobowiązaniami podatkowymi przy przekształceniu działalności w spółkę?

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. podlega zasadzie neutralności podatkowej – sam proces przekształcenia jest neutralny podatkowo. Pojawia się obowiązek zapłacenia podatku PCC od czynności cywilnoprawnych wynoszącego 0,5% wartości kapitału zakładowego.

Czy po przekształceniu można założyć nową działalność?

Tak, po skutecznym zrealizowaniu procedury przekształcenia JDG w spółkę z o.o. możesz założyć nową działalność.

BLOG KANCELARII

Zobacz również

E-mail:
kancelaria@cmm-kp.pl