Bezpłatna wiedza prawna

Czy można kupić gotową spółkę z o.o.?

Kupowanie gotowej spółki z o.o. - najważniejsze informacje

Zakup gotowej spółki z o.o. rozważają najczęściej przedsiębiorcy, którzy potrzebują podmiotu istniejącego na rynku od dłuższego czasu lub podmiotu o oznaczonych cechach np. posiadającego odpowiednią historię prowadzenia działalności gospodarczej, lub siedzibę na określonym obszarze Polski. Niekiedy jest to lepsze i bardziej opłacalne rozwiązanie niż rejestracja spółki od podstaw, jednak taką decyzję zawsze należy podejmować indywidualnie po oszacowaniu potencjalnych korzyści i ryzyka płynącego z kupna spółki. Zastanawiasz się, czy warto kupić spółkę z o.o., jak tego dokonać i o czym pamiętać w procesie transakcji? Czytaj dalej – odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości!

Jak przebiega zakup gotowej spółki z.o.o.?

Warto zaznaczyć, że jest to proces czasochłonny i wymaga o wiele większego zaangażowania niż rejestracja nowej spółki, dlatego – jako kancelaria mająca doświadczenie w przeprowadzaniu podobnych transakcji – weryfikujemy zasadność takiej decyzji i udzielamy naszym klientom doradztwa w tym zakresie. Możemy pomóc  w całym procesie zakupowym i zadbać o bezpieczeństwo interesów klienta oraz dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Aby zakupić gotową spółkę z o.o., wymagany jest zakup udziałów w spółce z o.o. Możliwe jest dokonanie tego w systemie s24 (online) albo u notariusza. Współpracując z kancelarią notarialną, możemy polecić sprawdzonego notariusza i towarzyszyć Ci podczas całej transakcji lub razem z Tobą przeprowadzić tę transakcję w systemie s24.

Jakie dokumenty i informacje należy przygotować przed przystąpieniem do zakupu spółki z o.o.?

Potrzebne będą skany dowodów tożsamości wszystkich wspólników (jeśli czynność dokonywana jest u notariusza) lub działający profil zaufany i konto w systemie s24 (jeśli czynność jest dokonywana online), a także następujące dane:

  • aktualna umowa spółki
  • sposób podziału udziałów pomiędzy wspólników.

Kupić możesz gotowe spółki z o.o. założone przez internet lub u notariusza – w każdym przypadku powinieneś skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Niezbędne jest przeprowadzenie audytu Due Diligence, którego zadaniem jest kompleksowa weryfikacja sytuacji prawnej spółki. Sprawdza on obszary wybrane przez klienta, najczęściej:

  • zobowiązania spółki, w szczególności takie jak obciążające ją kredyty, pożyczki, zawarte umowy leasingowe,
  • sprawy sporne prowadzone przez spółkę,
  • nieruchomości w spółce,
  • wierzytelności posiadane przez spółkę,
  • stosowanie się do wymogów prawa pracy,
  • podatkowe aspekty działalności spółki,
  • księgowość, w tym zgodność z przepisami podatkowymi oraz zobowiązania wobec ZUS-u,
  • stosowanie się do przepisów RODO.

Audyt obejmuje zatem wiele obszarów – prawny, podatkowy, kadrowy, finansowy i księgowy, a to wymaga zaangażowania wielu ekspertów i wiąże się z poniesieniem kosztów. Z tego powodu nasza kancelaria – wychodząc naprzeciw interesom klientów – weryfikuje prawne aspekty  takiej transakcji i doradza, czy warto wziąć w niej udział. Po otrzymaniu wyników audytu spółki każdy przedsiębiorca podejmuje indywidualną decyzję o jej zakupie lub rezygnacji z niego.

Kupno spółki z o.o. – cena. Ile kosztuje gotowa spółka z o.o.?

Koszt spółki z o.o. jest uzależniony od kilku czynników i wpływa na niego między innymi czas funkcjonowania na rynku gospodarczym – udziały młodych spółek, które nie prowadziły działalności, nie mają zbyt dużej wartości i często są warte tyle, ile wynosi minimalna wartość nominalna wymagana przy ich zakładaniu, a więc 5 tysięcy złotych. Inaczej jest, jeśli gotowa spółka z o.o. ma aktywa w postaci działającego przedsiębiorstwa. Wtedy dokonuje się wyceny udziałów – nasza kancelaria współpracuje z ekspertami, którzy wyceniają udziały, biorąc pod uwagę dane księgowe i weryfikując kondycję finansową oraz potencjał spółki.

Po co kupować gotową spółkę z o.o.?

Skoro założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest proste i nie zajmuje wiele czasu, a w dodatku dokonasz tego bez wychodzenia z domu (przez internet w systemie S-24), można zastanawiać się, w jakim celu kupować gotową spółkę – zwłaszcza że procedura transakcji to wyzwanie czasochłonne i generujące koszty związane z powoływaniem ekspertów do przeprowadzenia audytu. To rozwiązanie, z którego korzysta się w następujących sytuacjach:

  • gdy potrzebna jest gotowa spółka z o.o. historią – mająca pozytywną przeszłość kredytową i wypracowaną historię płatniczą, co czyni ją bardziej wiarygodną w oczach banku niż świeżo założony podmiot;
  • kiedy chce się wziąć udział w programach dotacyjnych, w których warunkiem jest funkcjonowanie na rynku od określonego czasu – nowa spółka nie spełni tych wymagań, więc uzyskanie dla niej dofinansowania na rozwój nie będzie możliwe;
  • jeżeli przedsiębiorca nie ma doświadczenia w prowadzeniu firmy i chce zacząć działać pod szyldem już istniejącej spółki, co może ułatwić start w biznesie.

Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem jest założenie nowej spółki, czy zakup już istniejącego podmiotu? Zgłoś się do nas – nasi specjaliści doradzą najlepsze rozwiązanie i pomogą Ci dokonać słusznego wyboru.

Rodzaje gotowych spółek dostępnych do zakupu

Zakup gotowej spółki z o.o. może dotyczyć dwóch rodzajów podmiotów – są to:

  • czysta spółka z o.o. – to taka, która nigdy nie prowadziła żadnej działalności i została stworzona głównie po to, aby zostać sprzedana. Nie ma ona historii kredytowej, wiążących umów ani zobowiązań;
  • spółka z historią – to działająca spółka mająca wypracowaną historię płatniczą, prowadzoną księgowość i funkcjonująca na rynku gospodarczym. Może być sprzedawana z wielu powodów – gdy właściciel nie chce już dalej angażować się w jej prowadzenie, a nie ma jej komu przekazać i decyduje się na sprzedaż zamiast likwidacji.

Podobną transakcją, którą również pomożemy Ci zrealizować, jest zakup przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa – różnica polega na tym, że kupujesz wyłącznie aktywa, nie biorąc na siebie odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Jeśli interesuje Cię ten temat, śledź naszego bloga, ponieważ niebawem pojawi się oddzielny wpis dotyczący tego typu transakcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zakupie gotowej spółki z o.o.? Zajrzyj do naszego FAQ dla zainteresowanych – znajdziesz tu najczęściej zadawane pytania.

FAQ: Czy można kupić gotową spółkę z o.o.?
Najczęściej zadawane pytania

Gdzie kupić gotową spółkę z o.o.?

Istnieje wiele firm, które zajmują się zakładaniem spółek na sprzedaż. W internecie znajdziesz mnóstwo stron z dostępnymi propozycjami – zarówno nowych, czystych spółek do zakupu, jak i tych z historią.

Jak kupić czystą, gotową spółkę z o.o.?

Jeśli interesuje Cię zakup gotowej spółki z o.o., koniecznie skorzystaj ze wsparcia doświadczonych ekspertów, którzy pomogą Ci ocenić, czy jest to zasadna decyzja i przeprowadzą Cię przez całą transakcję, dbając o bezpieczeństwo Twoich interesów oraz dopełnienie niezbędnych formalności.

Ile kosztuje gotowa spółka z o.o.?

Aby to oszacować, konieczne jest przeprowadzenie audytu i powołanie ekspertów, którzy dokonają wyceny udziałów danej spółki. Nieco łatwiej jest ocenić wartość czystych spółek z o.o., które nie prowadziły dotychczas żadnej działalności.

Kiedy warto kupić gotową spółkę z o.o.?

Jest to trafne rozwiązanie, jeżeli potrzebna jest pozytywna historia kredytowa i określony czas istnienia na rynku gospodarczym – to najczęstsze powody, dla których przedsiębiorcy decydują się na zakup gotowej spółki z o.o. zamiast założyć ją od podstaw. Dzieje się tak w przypadku starań o dotacje unijne lub dofinansowania z innych źródeł, w tym kredyty bankowe.

BLOG KANCELARII

Zobacz również

E-mail:
kancelaria@cmm-kp.pl